Aviary – kreativ cloud

Billedredigering, grafik og musikproduktion kræver normalt mange ressourcer af din computer, men det kan også lade sig gøre i cloud’en. Efter at være gået over til at være 100% cloudbaseret...

Billedredigering, grafik og musikproduktion kræver normalt mange ressourcer af din computer, men det kan også lade sig gøre i cloud’en.

Aviary funktionerEfter at være gået over til at være 100% cloudbaseret manglede jeg noget til at redigere fotos med. I Jolicloud kan du bruge GIMP, men jeg synes ikke helt at det giver mig nok muligheder for at redigere mine billeder. Samtidig huskede jeg også, hvordan Adobe Photoshop normalt fungerede på min computer, og jeg må med skam indrømme at den seneste version kom med en fejlmeddelelse om at min computer var over “mindst holdbar” datoen. Derfor søgte jeg med lys og lygte på Google for at finde et ordentligt alternativ. Tilfældigvis fandt jeg over Aviary, som ikke kunne løse mit behov, men i stedet var en sjov sten på vejen.

Aviary er det man nok kunne kalde en kreativ værktøjskasse, som består af 7 forskellige værktøjer:

Aviary Phoenix – billedredigering.

Phoenix giver dig masser af muligheder for at redigere dine billeder. Du kan klone ting, farvelægge, udtvære og alle de andre standardfunktioner. Faktum er dog at det kræver rigtig meget tid at sætte sig ind i Phoenix. Der er såkaldte tooltips ved hver funktion, men det er bare ikke tilgængeligt nok. Den eneste funktion, som jeg rent faktisk kunne få til at fungere korrekt uden at bruge flere timer på programmet var farve- og lysstyrkeredigeringen.

Aviary Peacock – effekter.

Peacock har nok en dybere mening, men for mit vedkommende er den mest til sjov. I Peacock kan man uploade et billede eller en farve og derefter tilføje effekter, som hvis det var forskellige maskiner, man forbandte i en serie. Der er masser af filtre og effekter og man kan gå fra sit standard billede af stranden ved Hanstholm til at have samme strand – bare på et syretrip.

Aviary Peacock

 

Aviary Myna – Musikredigering og produktion.

Hvis du har leget med musikproduktion for nogle år siden, kender du helt sikkert EJay programmerne. I disse programmer var der nogle forprogrammerede lydklip, som man så kunne indsætte og dermed lave “sin egen” musik. Dette findes også i Myna, hvor der er to tilgængelige musikbiblioteker. Samtidig har man adgang til Soundcloud, men her finder man i stedet flere hele numre. Du kan også uploade dine egne numre fra din computer og dermed lave mash-ups eller bootlegs. Myna bliver dog virkelig interessant, når man begynder at kombinere Roc med Myna.


Aviary Roc – Musikproduktion.

I Roc kan du lave din helt egen musik. Der er masser af forskellige instrumenter at vælge imellem. Disse indsættes i hvad man kunne kalde et beatchart, hvor man kan indsætte de forskellige instrumenters slag. På denne måde kan man lave sine egne små lydkklip, som man derefter kan bruge i Myna og dermed lave sine helt personlige numre.

Aviary Roc

 

Aviary Toucan – Farvepalette.

Med Toucan kan du lave dine egne farver. Man kan vælge fra predefinerede grundpaletter eller kopiere en farve fra et billede og derefter tilpasse den.

Aviary Raven – Vector program.

Raven er en såkaldt vector editor. Med Raven laver man streger eller figurer og kan derefter bøje dem. Der er rigtig mange muligheder når man sidder og leger med programmet og bl.a. er alle Aviary æggene lavet med Raven.

Aviary Falcon – Dokumentmarkering og tegning.

Falcon er en lidt sjov blanding. Programmet er egentlig markedsført som en mulighed for at markere vigtig tekst i dokumenter, men kan i lige så høj grad bruges som tegneprogram. Interfacet minder meget om paint, hvor der er forskellige stregtyper, men samtidig har man lagt pile ind til dokumentmarkering.

Langt hen af vejen er Aviary kun til sjov. For mit vedkommende findes der andre og bedre muligheder for at gøre de samme, men ingen kan derimod levere så bred en palette af funktioner. Den eneste del, som kunne være interessant at arbejde videre med er musikfunktionerne, som er rigtig godt udviklede og minder om mange af de professionelle programmer.


Hvis du har lyst til at prøve kræfter med Aviary kan du gøre det her.